Chlamydioza

Do pogorszenia wskaźników rozrodu w stadzie dochodzić może w wyniku wielu czynników. Mogą się do tego przyczyniać warunki przebywania zwierząt, aspekty żywieniowe, ale również występujące choroby. Wśród schorzeń zmniejszających płodność krów wyróżnia się te o pochodzeniu wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym oraz pierwotniaczym.

Chlamydioza płciowa bydła jest zakaźną chorobą bakteryjną wywoływaną przez Chlamydia psittaci. W przypadku bydła zakażenie tym drobnoustrojem prowadzi do występowania infekcji obejmujących układ pokarmowy, oddechowy oraz rozrodczy. Wyróżnia się następujące postacie:

  • epizootyczne ronienie bydła,
  • chroniczne ziarniniakowate zapalenie jąder,
  • syndrom zapalenia gruczołów pęcherzykowych
  • enzootyczna niepłodność.

Drogi zakażenia

Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, a więc poprzez dostanie się drobnoustrojów do jelit poprzez ich spożycie.  Możliwe jest również przeniesienie Chlamydii przez owady kłujące z chorego osobnika do krwioobiegu zdrowego. Po wniknięciu patogenu jedną z tych dróg, zarazki wnikają do komórek nabłonka jelit, a także makrofagów. Wraz z  tymi komórkami żernymi patogen przechodzi do krwioobiegu, powodując chlamydiozę, a następnie dociera do narządów płciowych. Przedostanie się do nich, prowadzi do wywołania stanu zapalnego, przyczyniając się do wystąpienia objawów chorobowych. Chlamydia dostaje się również przez łożysko ciężarnej krowy do płodu, co może zakończyć się jego poronieniem.

Epizootyczne ronienie bydła

Zakażenie Chlamydią psitacci prowadzi do niekorzystnych zmian w układzie rozrodczym bydła, czego skutkiem jest zmniejszenie wskaźników rozrodu. Dochodzi do obniżenia płodności zarówno zainfekowanych samic, jak i samców. Dodatkowo u samic bardzo często występują ronienia, szczególnie między 7 a 9 miesiącem ciąży. W tym przypadku błony płodowe są obrzękłe i pokryte szaro-żółtym nalotem. Równocześnie dochodzi do martwicy liścieni łożyska, które odpowiadają za zaopatrywanie płodu w niezbędne substancje.

Ziarniniakowate zapalenie jąder

W przypadku samców zachodzące patologiczne zmiany dotyczą jąder, najądrzy, a także gruczołów płciowych. Prowadzi to do zmniejszenia jakości nasienia, a więc między innymi żywotności i ilości plemników, przez co sperma takiego buhaja nie nadaje się do wykonywania inseminacji. Na powyższe niekorzystne zmiany wpływają stany chorobowe narządów płciowych – zapalenia. Taki buhaj posiada obrzęk jednego lub obu jąder oraz zgrubiały powrózek nasienny. U buhajów w przebiegu zakażenia dochodzi do obniżenia skuteczności zapłodnień i jakości nasienia. W przebiegu takiego zapalenia dochodzi do zwiększenia ich rozmiaru, a także ciepłoty i bolesności. Dłuższe utrzymywanie się tego stanu prowadzi do przejścia zakażenia w przewlekłe, które charakteryzuje się stwardnieniem gonad i utrzymanie ich większego rozmiaru, wtedy nie występuje jednak ich ciepłota. Oprócz zmniejszonej skuteczności zapłodnienia, nasienie zakażonych samców stanowi materiał do transmisji Chlamydii do organizmu samicy.

Syndrom zapalenia gruczołów pęcherzykowych

Gruczoły pęcherzykowe odpowiadają za wytwarzanie substancji odżywiających plemniki. Gdy dojdzie do stanu zapalnego tych struktur, to zmniejsza się ruchliwość oraz żywotność nasienia. Takie gruczoły są stwardniałe, powiększone oraz bolesne. Proces zapalny może przenosić się na sąsiadujące tkanki, prowadząc do zmian w gruczole sterczowym (prostacie) oraz gruczołach opuszkowo-cewkowych i najądrzach.

Enzootyczna niepłodność

Objawy tej choroby pojawiają się na krótko po kryciu lub kontakcie z zakażonym nasieniem. Początkowe objawy dotyczą właśnie tych tkanek, które jako pierwsze były narażone na drobnoustrój – dochodzi do obrzęku sromu, wycieku z pochwy, a także zaczerwienienia okolicy. Taki stan zapalny z czasem zaczyna się przenosić również na macicę. W wyniku procesów patologicznych krowy nimi objęte tracą zdolność do zapłodnienia, a zarodki znajdujące się w ich macicach mogą obumierać.

U samców dochodzi do występowania zmian na powierzchni prącia oraz napletka. Z czasem zakażenie może przenosić się na jądra, co dodatkowo zmniejsza się jakość nasienia, a co za tym idzie, maleje zdolność do zapłodnienia.

Rozpoznanie

Objawy występujące w przypadku zakażenia Chlamydią psittaci nie zawsze są wystarczające do postawienia ostatecznego rozpoznania, dlatego należy wykonać badania laboratoryjne. Najczęściej lekarze weterynarii pobierają wypływ z pochwy, nasienie oraz fragmenty narządów rozrodczych. Mniej istotne w wykrywaniu zakażenia tym patogenem są metody serologiczne.

Profilaktyka

Po wykryciu w stadzie zakażenia Chlamydią należy przeprowadzić odkażanie zwierząt i pomieszczeń odpowiednimi preparatami. Ważne jest, aby nie korzystać z nasienia zakażonych buhajów do kolejnych inseminacji, ponieważ prowadziłoby to do przeniesienia zakażenia na kolejne osobniki. Dla skutecznej profilaktyki należy przeprowadzać badania spermy umieszczanej w banku nasienia, aby nie dopuszczać do takich sytuacji.

Leczenie

W przypadku buhajów zmiany w jądrach oraz gruczołach pęcherzykowych mogą być niemożliwe do odwrócenia, co trwale rzutuje na ich płodności. Z tego powodu nieopłacalne jest leczenie, ponieważ nie przynosi oczekiwanych efektów. Stany zapalne u samic należy leczyć poprzez stosowanie antybiotyków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij Post

Zobacz Więcej

RAO – OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC U KONI

Choroby oddechowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn wykluczeń koni z użytku. Skala problemu nieubłaganie rośnie, a o RAO coraz częściej mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej koni. Czym jest RAO, jakie mechanizmy i objawy mu towarzyszą, a także jak leczyć tę chorobę? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

ZAKAŹNE ZAPALENIE NOSA I TCHAWICY U BYDŁA (IBR) I OTRĘT BYDŁA (IPV)

IBR to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy. Powoduje występowanie dolegliwości obejmujących układ oddechowy oraz rozrodczy. Poprzez przyczynianie się do spadków w mleczności oraz częstych poronień, stanowi poważny problem ekonomiczny. Można jednak zapobiegać występowaniu takich sytuacji poprzez stosowanie odpowiedniej profilaktyki wspieranej szczepieniami.